Kedd délután Dr. Sevella Bélával beszélgettünk az alkalmazott biotechnológia szakirányról. Ez a biomérnökök között az egyik legkedveltebb szakirány, tavaly több mint 40-en jelentkeztek rá. Nézzük, mitől ilyen népszerű ez a szak.
Egy kis történelem: a szakirány a kreditrendszer bevezetése óta (1993) létezik hivatalosan, de kb. a ’70-es évek óta képeztek biotechnológus mérnököket karunkon.
És hogy mi vár azokra, akik ezt a szakirányt választják?
Sevella tanár úr szerint ez a legiparibb szakirány, ezért fontos előkövetelmény a Vegyipari műveletek és a Biomérnöki műveletek és folyamatok. A hallgatók elsősorban az olyan alap biotechnológiai folyamatokról tanulnak, amik jelen van a mindennapjainkban és minden bizonnyal még sokáig életünk szerves részét képezik majd. Ilyen pl. a mezőgazdasági iparok technológiája vagy az élelmiszeripari technológia.
Ezek kapcsán felmerül a kérdés, hogy mennyire áll szoros kapcsolatban ez a szakirány a többivel. Sevella tanár úr válasza erre a kérdése az volt, hogy fontosnak tartják az átjárhatóságot a szakirányok között, hiszen nem “szakbarbárokat” képeznek, hanem olyan széleskörű tudású mérnököket, akik a szakma bármely területén (legyen az egy gyógyszeripari laboratórium, vagy akár egy technológiai üzem) megállják a helyüket.
Sokakban felmerül a kérdés, hogy az adott szakirányon milyen TDK lehetőség akadnak. Jó hír, hogy a kar gyakorlatilag összes tanszékére várják az alkalmazott biotechnológiát tanulókat. Különös tekintettel a Szerves Kémiai Tanszékre, ahol rengeteg enzimes reakciót végeznek, illetve kutatják az enzimek szerves szintézisekben történő felhasználását is.
Az Alkalmazott biotechnológiai és Élelmiszertudományi tanszéknek híresen szoros a kapcsolata nem csak a kar tanszékeivel, de az iparral is. Szívesen fogadják a BME hallgatóit szakmai gyakorlatra és az sem ritka, hogy a szakmai gyakorlat után a szakdolgozat is a gyakorlat helyén készül.
Mindenkinek csak ajánlani tudom ezt a szakirányt (nem csak azért, mert én is ezen vagyok), de tényleg úgy érzem, hogy átfogó ismereteket kapok, és amit talán a legfontosabb, kialakít egy olyan mérnöki szemléletet, amivel az ember bárhol megállja a helyét.
Szia!
A http://www.martosradio.com -on van az archive fül, ott találod. Sajnos Tanár úrnak el kellett mennie, úgyhogy csak fél órán át tudtunk vele beszélgetni, de érdemes meghallgatni!
Kata
sziasztok!
sajnos szervetlen laborban sínylődtem, amikor az adás ment, nincs esetleg felvétel az elhangzottakról? 🙂