Ezen a héten tartották meg az éve TDK tájékoztatót karunkon. De mi is az a TDK?
A TDK a tudományos diákkör rövidítése. Elõzménye, hogy a felsőoktatási intézményekben korábban egy-egy vezető oktató köré gyűlve több hallgató végzett tudományos kutató munkát. Mára a legtöbb esetben valóságos “körről” ugyan nem beszélhetünk, de a a lényeg – az oktatott tananyag rutinszerű gyakorlásán túlmutató, tudományos igényességű, vezetett munka – megmaradt. A kutatás témáját legtöbbször az oktató határozza meg és közvetett (pl. tanszéki hirdetmény) vagy közvetlen (a hallgatók megszólítása) módon verbuvál a téma iránt érdeklõdõ hallgató(ka)t, aki(k) rövidebb-hosszabb időn keresztül foglalkozik/foglalkoznak a felvetett feladat megoldásával.
A TDK munka eredményeinek bemutatására a BME minden évben Konferenciát szervez. Ilyenkor a végzett munkát összefoglaló dolgozatot mutatják be a hallgatók egy zsűri előtt. A legsikeresebb munkákat továbbküldik a kétévente megrendezett OTDK-ra.
Hogy miért érdemes nekivágni? A TDK dolgozat általában egy előzetes diplomatervnek tekinthető, amelynek tapasztalatait, a konzulens ill. a bíráló véleményét hasznosítani lehet a tényleges diplomatervben. Ugyancsak nem elhanyagolható az a tapasztalat, amit az előadásra való felkészülés és maga az előadás jelent. Mivel egyre kevesebb esetben kell szóbeli vizsgát tenni, a szakmai tárgyú előadókészség gyakorlására kevés mód nyílik. A munkába állást rendszerint szóbeli interjú is megelőzi, ahol sok múlik a jelölt fellépésén, vitakészségén. Azt nem kell külön mondani, hogy a tudományos pályát választóknak rendszeresen kell különféle szakmai konferenciákon előadniuk. Egy TDK konferencia ehhez is jó rákészülési ill. gyakorlási lehetőséget nyújt.
Ha érdekel a tudományos munka, keresd fel karunk TDK felelősét, Dr. Hórvölgyi Zoltánt.